میکرونیدلینگ و مراقبت‌های بعد از آن

درمارولر چیست؟
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

با بالا رفتن سن و ظهور نشانه‌های پیری بر پوست، برخی افراد به فکر جوان سازی پوست می‌افتند و دست به دامان انواع روش‌های خانگی، محصولات زیبایی و ضد پیری، روش‌های جوان سازی و حتی جراحی‌های زیبایی می‌شوند. از آنجایی که با افزایش سن، بافت پوست به علت کاهش ضخامت کلاژن، سست و پراکنده می‌شود، پوست برای تولید کلاژن به تحریک نیاز دارد که در روش میکرونیدلینگ و با استفاده از درمارولر، این امکان فراهم می‌شود. بنابراین، اگر پس از پرس‌و‌جو‌های فراوان، تصمیم به جوان سازی پوست خود با استفاده از روش میکرونیدلینگ گرفته‌اید، پیش از گرفتن وقت از کلینیک پوست و زیبایی، این مطلب را با دقت بخوانید چون قرار است با عملکرد میکرونیدلینگ و درمارولر، مزایا و مراقبت‌های بعد از آن آشنا شوید.

 • میکرونیدلینگ و درمارولر چیست؟

 • چه کسانی می‌توانند از میکرونیدلینگ استفاده کنند؟

 • طی فرانید میکرونیدلینگ چه اتفاقی می‌افتد؟

 • باید‌ها و نباید‌های بعد از میکرونیدلینگ

 

میکرونیدلینگ و درمارولر چیست؟

میکرونیدلینگ که تحت عنوان CIT (مخفف عبارت collagen induction therapy) و به معنای درمان القای کلاژن  هم شناخته می‌شود، روشی برای جوان سازی پوست است که در آن با تحریک مکانیکال پوست توسط درمارولر، به ‌ترمیم آسیب‌های ساختاری می‌پردازد و بافت‌های آسیب دیده را ‌ترمیم می‌کند.

ایده‌ی میکرونیدلینگ، آسیب وارد کردن به پوست است که در مقابل، پوست با ایجاد بافتی غنی از کلاژن آن را پاسخ می‌دهد. در واقع هدف از میکرونیدلینگ، تولید کلاژن و ‌ترمیم چین و چروک‌ها و منافذ پوست است که در نهایت پوستی نرم‌تر، صاف‌تر، قوی‌تر و جوان‌تر برای افراد به ارمغان می‌آورد.

[irp posts=”1023″ name=”درمارولر یک راه مؤثر برای جوانسازی پوست صورت”]

این روش، روشی پیشرفته برای جوان سازی پوست است که در فرایند خود، با استفاده از سوزن‌های کوچک و وسیله‌ای به نام درمارولر، لایه‌های بالایی پوست را برای ساخت کلاژن و الاستین تحریک می‌کند. در فرایند جوان سازی پوست با این روش نوین و با کمک دستگاه غلتک مانند درمارولر یا ابزار جدید‌تر آن، به نام درماپن (Dermapen)، حفره‌ها و جراحت‌های ریزی در لایه‌های پوست ایجاد می‌کنند که پوست را در وضعیت ترمیم قرار می‌دهد و آن را وادار به ساخت کلاژن و الاستین می‌کند و همچنین باعث می‌شود که محصولات مراقب از پوست به طور عمیق‌تری جذب پوست شوند.

میکرونیدلینگ، قبل از تن دادن به جراحی‌های زیبایی ضد پیری و بعد از روش‌های خانگی جوان سازی پوست، قدم نهایی برای داشتن پوستی جوان‌تر است. این روش درمانی پوستی و جوان سازی، برای از بین بردن جای جوش، آثار بالا رفتن سن، لکه‌های ایجاد شده بر اثر تابش خورشید، چین و چروک، منافذ بزرگ، جای زخم، کاهش خاصیت کششی پوست و ناهمگونی رنگ پوست مناسب است و تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. همچنین، میکرونیدلینگ، فقط برای‌ترمیم پوست صورت قابل استفاده نیست و بلکه مطالعات نشان داده‌اند که این روش برای‌ ترمیم سایر نقاط بدن، مانند ران‌ها و شکم نیز مؤثر است. با این حال، عمده‌ی استفاده آن، ‌ترمیم بافت‌های آسیب دیده‌ی صورت است.

 

چه کسانی می‌توانند از میکرونیدلینگ استفاده کنند؟

شما می‌توانید از این روش درمانی بهره‌مند شوید اگر:

 • در سلامت کلی به سر می‌برید

 • نگرانی پوستی خاصی ندارید

 • قصد دارید چین و خطوط سطحی پوست خود را‌ ترمیم کنید

 •  قصد دارید جای جوش‌ها را از بین ببرید.

همچنین، بدانید که شما نامزد مناسبی برای انجام این روش درمانی نیستید اگر:

 • باردار هستید.

 •  از برخی بیماری‌های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس رنج می‌برید.

 • در سطح پوست خود زخم باز دارید.

 • به تازگی پرتو درمانی انجام داده‌اید.

 • سابقه‌ی بروز حساسیت‌های پوستی داشته‌اید.

طی فرانید میکرونیدلینگ چه اتفاقی می‌افتد؟

 

میکرونیدلینگ

 

معمولاً (و نه لزوماً) حدود یک ساعت پیش از آغاز فرایند میکرونیدلینگ، پزشک و متخصص زیبایی با کمک یک محصول یا کرم بی‌حس‌کننده، پوست بیمار را بی‌حس می‌کند و سپس با حرکت دادن درمارولر یا درماپن در روش پیشرفته‌تر، شروع به ایجاد حفره‌های بسیار ظریف و ریز در سطح پوست می‌کند. درمارولر دستگاهی است که شامل یک درام کوچک استوانه‌ای و دارای سوزن‌های کوچک می‌شود که با وارد شدن به پوست در آن حفره ایجاد می‌کند. البته جای نگرانی وجود ندارد، این روش بدون درد است و حتی لازم نیست بیمار در مطب بستری شود. از زمان آغاز فرایند تا پایان آن، نهایت ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید و بیمار می‌تواند بعد از آن به خانه بازگردد. اما، به دلیل ایجاد حفره‌های ریز، احتمالاً پوست تا چند روز دچار التهاب می‌شود و این طبیعی است. سپس به محض اینکه پوست در حالت ترمیم و تولید کلاژن قرار گرفت، این التهاب کاهش می‌یابد و پوست التیام پیدا می‌کند. پس از چند روز، نتیجه‌ی واقعی میکرونیدلینگ آشکار خواهد شد و بیمار پوست خود را نرم‌تر و قوی‌تر از گذشته احساس می‌کند. البته، برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب‌تر و تولید دائمی‌تر کلاژن و الاستین، گاهی لازم است بیمار بیشتر از یک جلسه از این روش استفاده کند.

[irp posts=”1937″ name=”انواع گن فورمیسی”]

با وجود مزایا و تأثیر فوق‌العاده‌ی روش میکرونیدلینگ در تولید کلاژن در سطح پوست، اما این روش هم مانند سایر درمان‌های زیبایی کاملاً بدون خطر نیست و واکنش آن، در افراد مختلف، متفاوت است. اکثر افراد دچار عوارض جانبی کمی‌ می‌شوند و برخی دیگر، پوستشان بیشتر واکنش نشان می‌دهد. شایع‌ترین عارضه‌ی جانبی آن، ایجاد سوزش، بلافاصله بعد از انجام فرایند است که ممکن است تا چند روز باقی بماند. عوارض شدید‌تر آن، شامل خون‌ریزی، کبودی و عفونت است. بر همین اساس، توصیه می‌شود در صورت داشتن پوستی حساس، پیش از میکرونیدلینگ، آن را روی منطقه‌ای کوچک و دور از دسترس پوست امتحان کنید و تا ۲۴ ساعت منتظر بمانید تا مطمئن شوید پوست شما واکنش خطرناکی نشان نمی‌دهد.

باید‌ها و نباید‌های بعد از میکرونیدلینگ

همانطور که گفتیم برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر از درمان میکرونیدلینگ، شاید نیاز به جلسات متعددی وجود داشته باشد و این موضوع را پزشک متخصص با در نظر گرفتن فاصله‌ی زمانی مناسب، مشخص می‌کند. اما برای حاصل شدن نتیجه‌ی مطلوب، نباید از مراقبت‌ها و باید‌ها و نباید‌های پس از آن غافل شویم و اگر بگوییم مهم‌ترین مرحله‌ی درمان، مراقبت‌های بعد از آن است، اغراق نکرده‌ایم.

پیش‌تر گفته شد که چون فرایند میکرونیدلینگ، مانند جراحی‌های زیاییی تهاجمی نیست و علاوه بر آن، خود این فرایند، پوست را برای تولید کلاژن جهت بازسازی تحریک می‌کند، بنابراین زمان بازیابی و‌ ترمیم به حداقل می‌رسد. با این حال، پوست به مدت چند روز ملتهب است و حساسیت بیشتری به خصوص در مقابل نور خورشید دارد. بنابراین، تا حد امکان از تحریک پوست پرهیز کنید.

 

میکرونیدلینگ

مراقب نور خوشید باشید!

 

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید و اگر مجبور شدید هم از کرم ضد آفتاب با فرمول قوی، برای در امان ماندن پوست از اشعه‌های مضر خورشید، استفاده کنید. از گرفتن حمام آفتاب و استفاده از لوسیون‌های آفتاب خودداری کنید، چون در این وضعیت، کانال‌های پوست باز هستند و سموم موجود در لوسیون‌ها ممکن است به پوست آسیب برساند.

 

 

 

از چه محصولات پوستی استفاده کنیم یا نکنیم؟

اجازه دهید پس از میکرونیدلینگ پوست شما نفس بکشد، بنابراین حداقل تا ۲۴ ساعت (برای احتیاط بیشتر تا ۴۸ ساعت) از محصولات آرایشی استفاده نکنید تا التهاب پوست شما بهبود یابد. همانطور که گفته شد، منافذ پوست پس از میکرونیدلینگ باز هستند و استفاده از براش‌های آرایشی استفاده شده و آلوده و هم‌چنین نفوذ آن‌ها به حفره‌های ایجاد شده، موجب تحریک بیشتر و در نتیجه ایجاد عفونت می‌شوند.

از محصولات پوستی که حاوی مواد مؤثر هستند، استفاده نکنید. این نوع محصولات معمولاً شامل اسید‌های هیدروکسیل آلفا و رتینول و… هستند که پوست حساس را تحریک می‌کنند.

بعد از میکرونیدلینگ می‌توانید برای تولید کلاژن بیشتر از محصولات کلاژن پپتید و ریز مغزی‌های ضروری استفاده کنید تا به فرایند بازسازی و ‌ترمیم پوست خود کمک کنید. برای کاهش التهاب پوست می‌توانید از ماسک‌های خنک‌کننده یا کمپرس آب سرد استفاده کنید.

به دلیل حساسیت و التهاب زیاد پوست، از اسکراب کردن پوست و استفاده از لایه‌بردار‌ها جداً پرهیز کنید. در عوض، می‌توانید از سرم‌های آنتی اکسیدان استفاده کنید که دارای خواصی هستند که به بهبود پوست کمک می‌کنند و در تسکین التهاب آن، مؤثر هستند. در صورت احساس خشکی زیاد پوست، می‌توانید از روغن حاوی ویتامین E برای آب‌رسانی و تسکین پوست استفاده کنید.

 • عرق نکنید

میکرونیدلینگ چیست

سعی کنید کم‌تر عرق کنید. بهتر است تا ۷۲ ساعت پس از میکرونیدلینگ به سونا نروید یا دوش آب داغ نگیرید. چون همانطور که می‌دانید، با عرق کردن، منافذ چوست باز می‌شوند و باکتری‌ها می‌توانند وارد حفره‌های ایجاد شده بر اثر میکرونیدلینگ شوند و در نهایت به ایجاد عفونت منجر شود.

 

 • آب بنوشید

موارد مهم در میکرونیدلینگ

 

نوشیدن آن، هم پیش از عمل میکرونیدلینگ هم پس از آن اهمیت زیادی دارد. تا می‌توانید آب بنوشید تا روند بهبود و التیام و ‌ترمیم را تسریع کنید. نوشیدن آب میوه، به خصوص آب میوه‌های حاوی ویتامین C نیز توصیه  می‌شود چون به‌ ترمیم پوست کمک خواهد کرد.

 • فلفل نخورید

به طور کلی، تا چند روز پس از میکرونیدلینگ، باید از عواملی که باعث افزایش جریان خون و در نتیجه التهاب بیشتر می‌شود، خودداری کرد. مصرف غذاهای تند، الکل و غذاهای با طبیعت گرم دوره‌ی ترمیم و التیام را طولانی‌تر می‌کند و نباید مصرف شوند.

 • پوست را تحریک نکنید

ممکن است تا چند روز پس از میکرونیدلینگ، پوست حالت لایه لایه به خود بگیرد. این پوسته‌ها و لایه‌ها را به حال خود بگذارید و شروع به کندن پوستتان نکنید، در عوض می‌توانید از کرم‌های مرطوب‌کننده، استفاده کنید.

با رعایت کردن این نکات، نتیجه‌ی بهتری از درمان پوستی خود با روش میکرونیدلینگ خواهید گرفت و پوستی به مراتب جوان‌تر، شفاف‌تر، قوی‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر خواهید داشت.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
X